Jak przygotować plik do druku
Dla Twojej wygody przygotowaliśmy instrukcję przygotowania plików do druku w naszej drukarni. Masz wątpliwości lub pytania? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.
1. Podstawowe zasady przygotowania plików do druku
1a. Format plików
Dla wszystkich prac zalecanym i preferowanym formatem pliku jest format PDF. Pliki w tym formacie zachowują swoje parametry i informacje z plików źródłowych. Drukujemy również z innych formatów (np. DOC, JPG, PNG), jednak w tym wypadku nie gwarantujemy pełnej poprawności wydruków.
1b. Spady
Pliki do druku produktów takich jak ulotki, plakaty, wizytówki itp. powinny mieć uwzględnione spady drukarskie. Tło, zdjęcia i tym podobne elementy dochodzące do krawędzi projektu muszą zostać wypuszczone poza krawędź o 2 mm z każdej strony do obszaru brutto. Np. dla ulotki A6 105×148 mm będzie to 109×152 mm. Tutaj (plik do pobrania) znajdziesz bardziej szczegółową instrukcję na temat spadów.
1c. Bezpieczne marginesy
Wszystkie teksty, logo oraz inne istotne elementy, które nie mogą zostać ucięte, muszą być odsunięte od linii cięcia o minimum 3mm. Zachowaj bezpieczne marginesy aby uniknąć przycięcia tekstu i zadbać o estetykę projektu. W poprawnie przygotowanym pliku do druku elementy istotne nie powinny znajdować się bliżej niż 5 mm od krawędzi projektu (2 mm spadu + 3 mm bezpiecznego marginesu).
1d. Przestrzeń kolorów
Każdy projekt przeznaczony do druku powinien być utworzyć w trybie kolorów CMYK. Drukujemy również pliki w których zastosowane zostały kolory RGB lub PANTONE, jednak w procesie druku zostaną one automatycznie przekonwertowane do kolorów CMYK i mogą one różnić się od zadanych pierwotnie. Różnice są zazwyczaj niewielkie, jednak jako drukarnia nie bierzemy za nie odpowiedzialności.
1e. Rozdzielczość zdjęć
Obrazy i zdjęcia (bitmapy) powinny mieć rozdzielczość 300 DPI. Zastosowanie mniejszej rozdzielczości może sprawić, że wydruki będą niewyraźne i „rozpikselizowane”.
1f. Zamiana tekstów na krzywe
2. Przygotowanie plików w Canva
Canva to internetowy program do projektowania grafik oraz filmów. Jego największym atutem jest prostota użytkowania i masa szablonów pozwalających na stworzenie ciekawego projektu bez znajomości zaawansowanych programów graficznych. Mimo swoich wielu zalet Canva nie jest profesjonalnym narzędziem do przygotowywania projektów graficznych i pliki w niej stworzone mogą posiadać błędy techniczne.
Dla najlepszych efektów zalecamy korzystać z wersji premium Canvy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do wielu ważnych funkcji pozwalających poprawnie zapisać plik do druku (np. możliwość zapisania pliku w kolorystyce CMYK)
2a. Ustalenie wymiarów pliku
2b. Dodanie spadów do projektu
2c. Przygotowanie projektu
Do stworzenia projektu możemy posłużyć się gotowymi szablonami, które można edytować, wpisywać własne dane lub informacje. Jeśli chcesz użyć swojego logo lub zdjęcia, możesz przesłać pliki i umieścić je w projekcie. Użyj opcji „Przesyłanie”, aby dodać własne pliki graficzne np. logo.
Podczas projektowania pamiętaj, że istotne elementy które nie mogą zostać ucięte (np. tekst lub logo) muszą być odsunięte od krawędzi na minimum 5 mm (2 mm spadu + 3 mm bezpiecznego marginesu).
Odpowiednio przygotowany plik do druku (uwzględnione spady i marginesy bezpieczeństwa):
2d. Zapis projektu do PDF
Po ustawieniu wszystkich elementów wizytówki w odpowiednich miejscach, klikamy przycisk Udostępnij który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie klikamy Pobierz i wybieramy interesujące nas parametry.
Z przedstawionych parametrów należy wybrać typ pliku PDF do druku. NIE ZAZNACZAJ opcji „Znaczniki przycięcia i spady” oraz „Spłaszcz PDF”. Jeżeli posiadasz wersję premium Canvy, wybierz profil kolorów CMYK zamiast RGB. Następnie kliknij przycisk Pobierz i zapisz projekt na swoim urządzeniu.
Nadal masz pytania?
Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Możesz również skorzystać z formularza na stronie kontaktowej