Poradnik

JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ DOKUMENT DO DRUKU?

Zastanawiasz się, jak przygotować swój dokument do druku? Obawiasz się, by nie popełnić błędów, które wpłyną na ostateczny efekt druku?
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prosty porad, dzięki którym Twój wydruk będzie taki, jaki chcesz.

1. Format

Drukujemy dokumenty z różnych plików. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na różnice w oprogramowaniu, pliki zapisane w edytorach tekstowych, mogą po otwarciu na innych komputerach, rozjeżdżać się.
Aby temu zapobiec, po sformatowaniu zapisz swój plik w formacie pdf.

Prześlij plik w formacie pdf

Będziesz miał pewność, że na wydruku wszystko będzie wyglądało jak na ekranie Twojego komputera.

Twój dokument zawiera obrazy i grafiki? Zadbaj o ich odpowiedni format. Najodpowiedniejszy będzie tu również pdf (powiększenie nie wpłynie wówczas na jakość, a poszczególne elementy nie rozjadą się) lub jpg.

Prześlij grafikę w formacie pdf lub jpg

2. Rozdzielczość

Aby Twój plik miał odpowiednią jakość, powinieneś odpowiednio ustawić jego rozdzielczość.
Co to jest rozdzielczość i jak ją dobrać?
Rozdzielczość to ilość pikseli, a potocznie punktów, na jeden cal obrazu. W druku wyrażana jest ona w jednostce dpi (=dots per inch).
Ma ona bezpośrednie przełożenie na jakoś obrazu i ilość szczegółów. Im wyższa rozdzielczość – tym więcej szczegółów obrazu będzie widocznych. Zbyt mała z kolei może skutkować rozmyciem i rozpikselowaniem obrazu.

Optymalną rozdzielczością dla druku jest 330dpi.

Dlaczego nie warto jej zwiększać? Powiększenie rozdzielczość powyżej 330dpi nie wpływa już na jakość druku, a zwiększa niepotrzebnie rozmiar pliku. Zatem:

Ustaw rozdzielczość pliku na 330dpi

3. Marginesy

Drukujesz materiały, które będą cięte na gilotynie, np. wizytówki czy ulotki?
Cięcie gilotyną powoduje delikatne przesunięcie linii. Pamiętaj zatem, by zachować margines bezpieczeństwa, czyli przestrzeń między istotnymi elementami a ramką projektu.
Margines bezpieczeństwa powinien wynosić 5 mm?

Zachowaj 5mm marginesu bezpieczeństwa

Nadal masz wątpliwości, jak przygotować swój plik lub też masz do wydrukowania plik niestandardowy?

Skontaktuj się z nami

JAKI RODZAJ OPRAWY WYBRAĆ? TWARDA CZY MIĘKKA?

Bez względu na typ drukowanych dokumentów, zawsze oprawa stanowi ich istotne wykończenie, a także zapewnia trwałość i komfort użytkowania.
Jaką oprawę jednak wybrać z szerokiej gamy oferowanej na rynku?

Oprawy introligatorskie dzielą się na miękkie i twarde, stosownie do zastosowanej okładki. A ich przeznaczenie wiąże się z charakterem dokumentów.

Oprawy miękkie charakteryzują się lekkością, są praktyczne i funkcjonalne, oferują duży wybór wykończeń, przyciągają także niską ceną. Należą do nich zarówno popularne bindowanie czy termozgrzewanie, jak i miękka oprawa kanałowa. W tej ostatniej na grzbiet dokumentu nakładany jest kanał, przód stanowi przeźroczysta oprawka, a tył tekturka.
Zaletą miękkich opraw jest ich niższa cena i funkcjonalność. Jednocześnie cechuje je mniejsza trwałość i podatność na zagięcia czy uszkodzenia w trakcie użytkowania.
Dlatego będą one odpowiednie dla zabezpieczenia dokumentów bieżących (np. notatki, wykłady, dokumentacja firmowa, broszury, poradniki, instrukcje, itp.), z których często korzystamy, ale których zawartość może ulegać zmianie i na których wieloletniej trwałości niekoniecznie nam zależy.

Bindowanie, termozgrzewanie oraz oprawa kanałowa twarda są najodpowiedniejsze dla oprawiania bieżących dokumentów

Oprawa twarde wyróżniają się wieloletnią wytrzymałością, są odporne na zniszczenia powstające podczas kartkowania dokumentu. Ich zaletą jest także wysoka estetyka – prostota i elegancja nadają dokumentom prestiżowy, wyjątkowy charakter. Używane są nie tylko przy oprawie książek, ale także nadają się doskonale do prac dyplomowych, własnych tomików wierszy, fotoksiążek i wszelkich dokumentów, na których trwałości nam zależy. Ten rodzaj oprawy jest droższy, ale łączy w sobie doskonałą jakość, wysoką wytrzymałość i estetykę. Pozwala także na zindywidualizowanie oprawy przez umieszczenie napisu na przedniej okładce.

Oprawy kanałowe twarde są odpowiednie dla dokumentów, w których szczególnie zależy nam na estetyce i trwałości

BINDOWANIE CZY TERMOZGRZEWANIE?

Jeśli decydujesz się na oprawę miękką, zapewne zadajesz sobie pytanie, czy wybrać tradycyjne bindowanie czy termozgrzewanie. Jakie są zalety jednego i drugiego typu oprawy?

Bindowanie to rodzaj oprawy, w której dokument zostaje spięty plastikowym grzbietem. Z przodu wykończony jest przeźroczystą okładką, z tyłu tekturką.
Dużą zaletą jest możliwość dokładania do dokumentu kolejnych kartek w dowolnym momencie.

Termozgrzewanie to rodzaj oprawy, w której klej zawarty w grzbiecie plastikowej oprawki pod wpływem temperatury rozpuszcza się i na trwale łączy kartki dokumentu.
Zaletą jest trwałość oprawy, większa odporność na uszkodzenia przy użytkowaniu. Nie ma jednak możliwości dokładania kolejnych kartek do oprawionego dokumentu.

Bindowanie

Spinanie dokumentu plastikowym grzbietem

Przeźroczysta okładka z przodu

Różne kolory okładki tylnej i grzbietu

Możliwość dobindowania stron

Do 300 stron

Idealne dla bieżących dokumentów, skryptów, notatek, których zawartość może podlegać zmianie

Termozgrzewanie

Zgrzewanie grzbietu dokumentu na gorąco

Przeźroczysta okładka z przodu

Okładka zazwyczaj biała

Brak możliwości dołożenia stron

Do 200 stron

Idealne dla dokumentów, których zawartość nie ulega zmianie